SMLJ11E3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMLJ11E3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ11E3/TR13
Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20.1V Clamp 149.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMLJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
149.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20.1V