SMDB24CE3/TR7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMDB24CE3/TR7 |
Description | TVS DIODE 24VWM 43VC 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 43V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMDB24CE3/TR7 Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 300W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 45pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 4 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43V | Base Product Number |