SMDB24/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Semtech Corporation
In Stock: 1.165
Datasheet
43V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
SMDB24/TR13
DigiKey Part Number
SMDB24/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDB24/TR13
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43V