SMDA24C-5/TR13
DigiKey Part Number
SMDA24C-5/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDA24C-5/TR13
Description
TVS DIODE 24VWM 55VC 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Capacitance @ Frequency
35pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
5
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
55V