SMCJ36CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 5.127
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
In Stock: 500
Bourns Inc.
Bourns Inc.
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ36CAE3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMCJ36CAE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SMCJ36CAE3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-SMCJ36CAE3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V