SMBJ45CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 38.644
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Semtech Corporation
YAGEO
72.7V Clamp 8.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ45CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ45CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ45CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AA
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V