SMBJ10CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 28.930
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3.489
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Taiwan Semiconductor Corporation
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ10CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ10CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ10CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V