SMBJ100AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 15.693
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.545
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
162V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ100AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ100AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ100AE3/TR13
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V