SMAJ160CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 11.941
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.873
Datasheet
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
287V Clamp 1.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ160CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMAJ160CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ160CE3/TR13
Description
TVS DIODE 160VWM 287VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
287V