SM16LC24C/TR13
DigiKey Part Number
150-SM16LC24C/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SM16LC24C/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM16LC24C/TR13
Description
TVS DIODE 24VWM 55VC 16SO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 16-SO
Category
Power - Peak Pulse
300W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
55V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)