SBR60100R
DigiKey Part Number
SBR60100R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR60100R
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 60A DO5
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 60A Stud Mount DO-5 (DO-203AB)
Category
Current - Average Rectified (Io)
60A
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890 mV @ 60 A
Packaging
Bulk
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V