PIC32MX570F512H-50I/MR
DigiKey Part Number
PIC32MX570F512H-50I/MR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX570F512H-50I/MR
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 28x10b
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz