PIC32MM0032GPL036-E/MV
DigiKey Part Number
PIC32MM0032GPL036-E/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0032GPL036-E/MV
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 40UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 40-UQFN (5x5)
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz