PIC32MM0032GPL028-E/M6
DigiKey Part Number
PIC32MM0032GPL028-E/M6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0032GPL028-E/M6
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UQFN (4x4)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12x10/12b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz