PIC24FV08KM102T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC24FV08KM102T-I/ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FV08KM102T-I/ML
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-QFN (6x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FV08KM102T-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
1K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V
Data Converters
A/D 19x10b/12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz