PIC24FJ64GP205-E/M4
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ64GP205-E/M4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ64GP205-E/M4
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6)
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 14x12b SAR
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz