PIC24FJ32GP203-I/M5
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ32GP203-I/M5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ32GP203-I/M5
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 36-UQFN (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FJ32GP203-I/M5 Models
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 14x12b SAR
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz