PIC24FJ256GB206T-I/MR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 1.925
Datasheet
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-VQFN (9x9)
Embedded Security Solutions with dsPIC33 DSCs and PIC24 MCUs | Datasheet Preview
PIC24FJ256GB206T-I/MR
DigiKey Part Number
PIC24FJ256GB206T-I/MR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GB206T-I/MR
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FJ256GB206T-I/MR Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz