PIC24FJ128GA008-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24FJ128GA008-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ128GA008-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (43K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
PIC24FJ128GA008-I/PT Models
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz