PIC24F16KA302T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC24F16KA302T-I/ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F16KA302T-I/ML
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-QFN (6x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24F16KA302T-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 13x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz