PIC24F08KM204T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24F08KM204T-I/PT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F08KM204T-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44TQFP
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24F08KM204T-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
2K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 22x10b/12b; D/A 2x8b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz