PIC18LF26K83-E/SP
DigiKey Part Number
PIC18LF26K83-E/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18LF26K83-E/SP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SPDIP
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)