PIC18LF26K42T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC18LF26K42T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18LF26K42T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SSOP
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)