PIC18LF26K22-I/SS
DigiKey Part Number
PIC18LF26K22-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18LF26K22-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18LF26K22-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 19x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)