PIC18F4431-E/PT
DigiKey Part Number
PIC18F4431-E/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F4431-E/PT
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F4431-E/PT Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 9x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
40MHz