PIC18F43K20T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC18F43K20T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F43K20T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-QFN (8x8)
EDA/CAD Models
PIC18F43K20T-I/ML Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz