PIC18F2525-E/SO
DigiKey Part Number
PIC18F2525-E/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F2525-E/SO
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 48KB (24K x 16) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC18F2525-E/SO Models
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
25MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)