PIC18F2221-E/ML
DigiKey Part Number
PIC18F2221-E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F2221-E/ML
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC18F2221-E/ML Models
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
25MHz