PIC18F1220-I/ML is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)
PIC18F1220-I/ML
DigiKey Part Number
PIC18F1220-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F1220-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F1220-I/ML Models
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 7x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz