PIC18F06Q20-E/ST
DigiKey Part Number
150-PIC18F06Q20-E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F06Q20-E/ST
Description
64KB FLASH, 4K RAM, 256 EEPROM,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F-Q20 Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 14-TSSOP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Core Processor
PIC
Data Converters
A/D 8x10b SAR
Core Size
8-Bit
Oscillator Type
External, Internal
Speed
64MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Connectivity
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of I/O
11
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)