PIC18F04Q41-I/ST
DigiKey Part Number
150-PIC18F04Q41-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F04Q41-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F04Q41-I/ST Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 2x8b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)