PIC16LF88-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16LF88-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF88-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC16LF88-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 7x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz