PIC16LF87-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16LF87-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF87-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP
EDA/CAD Models
PIC16LF87-I/SS Models
Packaging
Tube
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)