PIC16LF818T-E/SS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 20-SSOP
PIC16LF818T-E/SS
DigiKey Part Number
PIC16LF818T-E/SS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF818T-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF818T-E/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
128 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)