PIC16LF73T-I/SS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 141
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP
PIC16LF73T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16LF73T-I/SS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF73T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF73T-I/SS Models
RAM Size
192 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)