PIC16LF723AT-I/ML is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 275
Datasheet
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
PIC16LF723AT-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16LF723AT-I/ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF723AT-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF723AT-I/ML Models
RAM Size
192 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz