PIC16LF628T-04/SO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 1.100
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-SOIC
PIC16LF628T-04/SO
DigiKey Part Number
PIC16LF628T-04/SO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF628T-04/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF628T-04/SO Models
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
4MHz
Supplier Device Package
18-SOIC
Connectivity
UART/USART
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)