PIC16LF627T-04I/SO is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 18
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC
PIC16LF627T-04I/SO
DigiKey Part Number
PIC16LF627T-04ISO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF627T-04I/SO
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF627T-04I/SO Models
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
224 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
4MHz
Supplier Device Package
18-SOIC
Connectivity
UART/USART
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)