PIC16LF1933T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16LF1933T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16LF1933T-I/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16LF1933T-I/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1933T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC16LF1933T-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz