PIC16LF19196T-I/MR
DigiKey Part Number
PIC16LF19196T-I/MRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF19196T-I/MR
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64VFQFN
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 64-QFN (9x9)
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 45x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz