PIC16LF18346T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16LF18346T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16LF18346T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16LF18346T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF18346T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-SSOP
EDA/CAD Models
PIC16LF18346T-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)