PIC16LF1823-I/SL
DigiKey Part Number
PIC16LF1823-I/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1823-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16LF1823-I/SL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)