PIC16LF1788-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16LF1788-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1788-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16LF1788-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)