PIC16LF15324-I/ST
DigiKey Part Number
PIC16LF15324-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF15324-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-TSSOP
Series
EEPROM Size
224 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)