PIC16F876AT-E/SO is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 3.241
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
PIC16F876AT-E/SO
DigiKey Part Number
PIC16F876AT-E/SO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F876AT-E/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F876AT-E/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
368 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)