PIC16F87-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F87-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F87-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F87-I/SO Models
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
18-SOIC
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)