PIC16F767-E/SO
DigiKey Part Number
PIC16F767-E/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F767-E/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F767-E/SO Models
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 11x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)