PIC16F690-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F690-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F690-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F690-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)