PIC16F689-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F689-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F689-I/P
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F689-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)