PIC16F628T-20E/SS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 331
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP
PIC16F628T-20E/SS
DigiKey Part Number
PIC16F628T-20E/SS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F628T-20E/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PIC16F628T-20E/SS Models
Category
Program Memory Size
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
224 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
UART/USART
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)